Columbia County Election Results

Election DayThe election results are in and are posted on the Columbia County website.

The results for selected local races are listed below. Please see the official county results for elections that may not be included.

PRECINCTS COUNTED (OF 42) . . . . . 42 100.00%
REGISTERED VOTERS – TOTAL . . . . . 40,958
BALLOTS CAST – TOTAL. . . . . . . 9,889
BALLOTS CAST – BLANK. . . . . . . 0 0 0
VOTER TURNOUT – TOTAL . . . . . . 24.14%

County Offices

JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
VIC STABILE (REP). . . . . . . . 4,609 51.29%
DAVID N. WECHT (DEM). . . . . . . 4,368 48.61%

JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
ANNE COVEY (REP) . . . . . . . . 5,575 62.15%
KATHRYN BOOCKVAR (DEM) . . . . . . 3,389 37.78%

JUDGE OF THE COURT OF COMMON PLEAS
GARY NORTON (REP/DEM) . . . . . . 8,433 98.50%

COUNTY COMMISSIONER
CHRIS E. YOUNG (REP). . . . . . . 6,297 34.73%
RICH RIDGWAY (REP) . . . . . . . 4,021 22.18%
DAVID M. KOVACH (DEM) . . . . . . 4,815 26.56%
EARL SKIP MORDAN (DEM) . . . . . . 2,951 16.28%

COUNTY AUDITOR
SANDRA L. WHISPELL (REP) . . . . . 5,391 39.13%
RODMAN R. RALSTON (REP). . . . . . 4,713 34.21%
LUTHER J. BLACK (DEM) . . . . . . 3,636 26.39%

PROTHONOTARY
TAMI B. KLINE (REP) . . . . . . . 8,327 99.80%

COUNTY TREASURER
SHIRLEY A. TURNER (REP/DEM) . . . . 9,033 99.85%

REGISTER OF WILLS
BRENDA S. LUPINI (DEM) . . . . . . 7,554 99.59%

DISTRICT ATTORNEY
THOMAS LEIPOLD (REP). . . . . . . 6,033 63.28%
LESLIE W. BRYDEN (DEM) . . . . . . 3,495 36.66

COUNTY CORONER
LORI MASTELLER (REP). . . . . . . 8,146 99.77%

MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE DISTRICT MAGISTRATE 26-3-01
DOUG BREWER (REP/DEM) . . . . . . 2,765 98.86%

MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE DISTRICT MAGISTRATE 26-3-02
RICHARD W. KNECHT (REP/DEM) . . . . 2,157 99.17%

MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE DISTRICT MAGISTRATE 26-3-03
CRAIG W. LONG (REP/DEM). . . . . . 2,010 99.85%

Central Columbia School District

SCHOOL DIRECTOR – FOUR YEAR TERM CENTRAL COLUMBIA
REGION I
JAMES RAFEL (REP). . . . . . . . 590 59.90%
SUE JACKSON (DEM). . . . . . . . 395 40.10%

SCHOOL DIRECTOR – FOUR YEAR TERM CENTRAL COLUMBIA
REGION II
BRIAN D. KLINGERMAN (REP/DEM). . . . 451 50.28%
CHARLES CHYKO (REP/DEM). . . . . . 435 48.49%

SCHOOL DIRECTOR – FOUR YEAR TERM CENTRAL COLUMBIA
REGION III
STEVEN W. CRAWFORD (REP/DEM) . . . . 746 45.68%
JOHN O. COATES (REP). . . . . . . 490 30.01%
R. LISA PADNER (DEM). . . . . . . 388 23.76%

Southern Columbia School District

SCHOOL DIRECTOR – TWO YEAR TERM SOUTHERN COLUMBIA
REGION II
CHARLENE M. COVE (DEM) . . . . . . 297 98.34%

SCHOOL DIRECTOR – FOUR YEAR TERM SOUTHERN COLUMBIA
REGION III
JOHN O. YOCUM (REP) . . . . . . . 429 36.79%
DAWNMARIE R. BURIAK (REP/DEM). . . . 427 36.62%
DAVID STELLFOX (DEM). . . . . . . 301 25.81%

Bloomsburg Area School District

SCHOOL DIRECTOR – FOUR YEAR TERM BLOOMSBURG AREA
SANDRA RUPP (REP/DEM) . . . . . . 1,640 22.22%
JUSTIN C. HUMMEL (REP/DEM). . . . . 1,554 21.06%
THOMAS TOBIN (REP/DEM) . . . . . . 1,410 19.11%
MARIANNE FOGELSANGER (REP/DEM) . . . 1,413 19.15%
CRISTINA MATHEWS (DEM) . . . . . . 1,301 17.63%

Berwick

MEMBER OF COUNCIL – FOUR YEAR TERM BERWICK BOROUGH
SCOTT E. BOWER (REP). . . . . . . 567 19.05%
ALVIN HILL (REP/DEM). . . . . . . 678 22.77%
JOANNE HUNTINGTON (REP). . . . . . 594 19.95%
VICKY WALTON FISH (DEM). . . . . . 550 18.47%
ARDEN F. OLIVER SR. (DEM) . . . . . 580 19.48%

Bloomsburg

MEMBER OF COUNCIL – FOUR YEAR TERM TOWN OF BLOOMSBURG
BARRY L. THORNE (REP) . . . . . . 436 18.30%
ERIC BOWER (REP/DEM). . . . . . . 652 27.36%
DIANE LEVAN (REP/DEM) . . . . . . 645 27.07%
FREDERICK T. TRUMP (DEM) . . . . . 617 25.89%

Catawissa

MEMBER OF COUNCIL – FOUR YEAR TERM CATAWISSA BOROUGH
SCOTT A. KEEFER (REP) . . . . . . 144 25.04%
GARY STEINRUCK (REP/DEM) . . . . . 135 23.48%
FOREST L. MCCLINTOCK (REP). . . . . 107 18.61%
JAMES DOMBROSKI (DEM) . . . . . . 91 15.83%
KRISTY A. YOHEY (DEM) . . . . . . 87 15.13%

Millville

MEMBER OF COUNCIL – FOUR YEAR TERM MILLVILLE BOROUGH
ROY E. BOWER JR. (REP) . . . . . . 117 33.43%
CHARLES D. HARTZELL III (REP). . . . 117 33.43%
JEFFREY R. REESE (DEM) . . . . . . 114 32.57%

Benton Township

SUPERVISOR – SIX YEAR TERM BENTON TOWNSHIP
RANDY LAUBACH (REP) . . . . . . . 92 34.72%
GERALD W. HOUSEWEART (DEM). . . . . 173 65.28%

Catawissa Township

SUPERVISOR – SIX YEAR TERM CATAWISSA TOWNSHIP
JAMES KITCHEN (REP) . . . . . . . 165 82.91%

Cleveland Township

SUPERVISOR – SIX YEAR TERM CLEVELAND TOWNSHIP
TROY SKIP LITWHILER (REP) . . . . . 150 95.54%

Centre North Township

SUPERVISOR – SIX YEAR TERM CENTRE NORTH TOWNSHIP
DAVID A. ARTMAN (DEM) . . . . . . 240 98.77%

Centre South Township

SUPERVISOR – SIX YEAR TERM CENTRE SOUTH TOWNSHIP
ARNOLD LOCKMAN (REP). . . . . . . 91 31.38%
SCOTT FEDDER (DEM) . . . . . . . 199 68.62%

Conyngham Township

SUPERVISOR – SIX YEAR TERM CONYNGHAM TOWNSHIP
DAVID RAZZIS (DEM) . . . . . . . 71 86.59%

Fishing Creek Township

SUPERVISOR – SIX YEAR TERM FISHINGCREEK TOWNSHIP
JAY A. CHALLINGSWORTH (REP) . . . . 217 99.09%

Franklin Township

SUPERVISOR – SIX YEAR TERM FRANKLIN TOWNSHIP
DAVID R. HAYLE (REP). . . . . . . 57 44.88%
MARK H. ROHRBACH (DEM) . . . . . . 70 55.12%

Greenwood Township

SUPERVISOR – SIX YEAR TERM GREENWOOD TOWNSHIP
KEITH BANGS (REP). . . . . . . . 255 71.03%
DONALD TITMAN (DEM) . . . . . . . 103 28.69%

Jackson Township

SUPERVISOR – SIX YEAR TERM JACKSON TOWNSHIP
RONALD ROBBINS (REP). . . . . . . 92 87.62%

Locust Township

SUPERVISOR – SIX YEAR TERM LOCUST TOWNSHIP
THOMAS RUNGE (DEM) . . . . . . . 227 94.98%

Madison Township

SUPERVISOR – SIX YEAR TERM MADISON TOWNSHIP
MICHELLE M. DENSBERGER (REP/DEM). . . 203 83.20%

Main Township

SUPERVISOR – SIX YEAR TERM MAIN TOWNSHIP
ROBERT FREY (DEM). . . . . . . . 223 97.38%

Mifflin Township

SUPERVISOR – SIX YEAR TERM MIFFLIN TOWNSHIP
GEORGE WELLIVER (REP) . . . . . . 240 97.96%

Montour Township

SUPERVISOR – SIX YEAR TERM MONTOUR TOWNSHIP
JOSEPH MULLEN (REP) . . . . . . . 173 98.86%

Mount Pleasant Township

SUPERVISOR – SIX YEAR TERM MOUNT PLEASANT TOWNSHIP
JOHN R. GORDNER (REP) . . . . . . 234 64.64%
DOUGLAS G. HOCK (DEM) . . . . . . 128 35.36%

Orange Township

SUPERVISOR – SIX YEAR TERM ORANGE TOWNSHIP
STEVEN C. HOFFMAN (REP). . . . . . 209 97.66%

Pine Township

SUPERVISOR – SIX YEAR TERM PINE TOWNSHIP
RICHARD C. WHITMOYER (REP/DEM) . . . 122 100.00%

Roaring Creek Township

SUPERVISOR – SIX YEAR TERM ROARINGCREEK TOWNSHIP
JAMES E. HERMANSKI (REP) . . . . . 103 97.17%

Sugarloaf Township

SUPERVISOR – SIX YEAR TERM SUGARLOAF TOWNSHIP
JERRY E. LAUBACH (REP) . . . . . . 113 83.70%

Briar Creek Township

SUPERVISOR – SIX YEAR TERM BRIARCREEK TOWNSHIP
JOHN ZAGINAYLO III (REP) . . . . . 378 37.99%
CARL E. HESS (REP) . . . . . . . 243 24.42%
MAX SITLER (DEM) . . . . . . . . 236 23.72%
KURT HENGER (DEM). . . . . . . . 135 13.57%

Hemlock Township

SUPERVISOR – SIX YEAR TERM HEMLOCK TOWNSHIP
DONALD RANDY HOWELL (REP) . . . . . 178 24.25%
FREDERICK J. KLINGER (REP/DEM) . . . 312 42.51%
DAVID E. BARDO (DEM). . . . . . . 241 32.83%

Scott Township

SUPERVISOR – SIX YEAR TERM SCOTT TOWNSHIP
PAUL R. EYERLY IV (REP). . . . . . 702 51.85%
FREDERICK D. ACKERMAN JR. (REP) . . . 639 47.19%

4 Comments

    1. Those numbers are rather dismal, I agree. Especially considering the situation the town is currently in, I would have thought more would take an interest in the outcome of local elections.

      Jen Ralston

Leave a Reply